AMD נגד אינטל: פתאום המחשב השולחני פועל

0
AMD נגד אינטל: פתאום המחשב השולחני פועל

אינטל הייתה זקוקה ל-AMD בימיו הראשונים של המחשב האישי מכיוון ש-IBM ואחרות לא יקנו טכנולוגיה שמקורה במקור יחיד.

מנקודת המבט של אינטל, אינטל צריכה תמיד להיות המוכרת העיקרית של הטכנולוגיה בהינתן שהיא הייתה המקור. ככל הנראה, אף אחד לא אמר ל-AMD כי AMD לא היה מרוצה. אני בספק אם אינטל הייתה מרוצה גם אם הפוזיציות היו הופכות, עם פחות מ-20% מהשוק שנוצר. זה הוביל לסכסוך בין שתי חברות שבתחילה היו די קשורות בירך על הטכנולוגיה והשוק הבסיסיים.

עד לפני כעשור, אינטל שמרה על הובלת טכנולוגיה עקבית יחסית על פני AMD והצליחה למנוע מהחברה הזו להפוך לאיום מתמשך על דומיננטיות המעבד שלה. במהלך העשור האחרון, AMD שיפרה את הביצוע הממוקד שלה בעוד אינטל עשתה מסע צדדי לטכנולוגיה ניידת שנכשלה במידה רבה. כעת AMD סגרה את פער הביצועים בין שתי החברות.

בשבוע שעבר השיקה AMD את ארכיטקטורת ה- Ryzen 7000 “Zen 4” שלה, שנראה כי היא מתעלה על הביצועים הטובים ביותר של אינטל הן בביצועים הכוללים והן בביצועים לוואט. אבל לאינטל יש גם מוצר חדש שמגיע, אז הקרב הזה רחוק מלהסתיים.

בואו נדבר השבוע על התחרות בין שתי החברות הללו, ונסגור עם מחשב נייד הגיימינג האהוב עליי, Alienware m17 מבוסס AMD שלקחתי לתדרוך של AMD באוסטין. זה מגדיר מחדש את המילה “מדהים”.

איך AMD הדביקה את אינטל

אם היית אנליסט כמוני, נראה שחברות, בקצב סדיר למחצה, חוזרות על טעויות ענק כאילו המטרה העיקרית שלהן הייתה לצאת מהעסק. הטעות שאני מדבר עליה הפעם היא לפנות לעבר טכנולוגיה משבשת שמאיימת על הדומיננטיות שלך במקום להילחם בה.

הפעם הראשונה שראיתי זאת באופן אישי ב-IBM הייתה כאשר יצאו מחשבים אישיים ושרתים. במקום להגן ולקדם את הדומיננטיות שלה במיינפריים, נראה היה ש-IBM מסכימה שהמיינפריים מתים ולא נועדו לשמור על עמדה תחרותית מול חברות כמו Dell ו-Sun Microsystems שנבנו סביב הרעיון החדש הזה.

הפעם השנייה הייתה כשאפל השיקה את האייפון. במקום להגן על היצע הטלפונים החכמים של Blackberry המאובטח והעסקי יותר, Research In Motion (RIM) הפך בסיבוב ובסופו של דבר איבד את השוק שבו שלטה.

הטעות של אינטל דומה. במקום להמציא חלופות לסמארטפון ולהילחם נגד הטענה שהמחשב מת, היא הורידה את העין משווקי הליבה שלו ובמקום זאת ניסתה לקחת את השוק של קוואלקום. נכון, חוסר היכולת של AMD ליצור את אותו ציר הביא להתמקדות מחדש במחשבים ובשרתים, מה שאפשר לה להדביק את הקצב ולהתחיל לעקור את אינטל, משהו ש-AMD לא הייתה יכולה לעשות לו אינטל נשארה ממוקדת בשווקי הליבה שלה.

חברות צריכות להבין שרדיפה אחרי מתחרה גדול ומושרש יותר מאחור דורשת בדרך כלל שני דברים: ביצוע חזק במיוחד וכדי שהמתחרה הזה יכשיל. AMD יצאה לפועל טוב מאוד, ואינטל מעדה.

דרך נוספת, אולי בטוחה יותר, היא להפנות את השוק אליכם, מה שסאן עשתה עם שרתים (לפני שהיא החליטה לרדוף אחרי מיקרוסופט ונכשלה) ואפל עשתה עם סמארטפונים. זה מה שאולי אינטל תצטרך לעשות כדי לסיים את מעמד האנדרדוג שלה בגרפיקה.

Ryzen 7000

המעבד השולחני Ryzen 7000 של AMD הוא מעצמת ביצועים ויעילות. לעת עתה, הוא מציב את AMD, מבחינה טכנית, בשטח שולחן העבודה העליון ביחס לשתי היכולות. זה לוקח הרבה יותר זמן לפתח חלק נייד, כך שהגרסה הניידת של הארכיטקטורה החדשה הזו לא צפויה עד 2023.

המאבק עם אינטל על הדומיננטיות במובייל יהיה קשה יותר מכיוון שנראה שלאינטל לא כל כך אכפת ממחשוב שולחני, כך שלא סביר שהיא תשאב מאמץ למחשבים שולחניים במידה שתאפשר לה לסגור שוב את הפער התחרותי הזה.

חלק מהדברים המעניינים במעבד החדש הזה הוא שהוא מאבד את הפינים, ולכן הרבה יותר קל להכניס אותו מהמעבדים לשעבר של AMD (אינטל נפטרה מהסיכות לפני זמן מה), והוא שיפר את תהליך עדכון הקושחה עבור ערכת השבבים. שניהם יהפכו את בניית מערכות AMD להרבה יותר קלה ושמירה על עדכון מערכות AMD הרבה יותר נוח.

מכיוון שהרבה מפעילות המחשוב השולחנית היא בתחום המשחקים, AMD ביצעה שיפורים מרשימים באופן שבו ניתן לבצע אוברקלוק של המעבד הזה, ואני מצפה, ברגע שנוכל לדבר על מדדים, נגלה שהוא יקבע מספר שיאי ביצועים חדשים ומרשימים .

כעת, כשגם אינטל וגם AMD עברו לתצורות נטולות סיכות, אני תוהה אם לא יכולנו ללכת לארכיטקטורת שקעים קרובה הרבה יותר למה שאנו משתמשים ב-SIM. היכולת פשוט להחליק מעבד חדש בלי צורך לפרק קודם את הקירור תוביל ללא ספק לשדרוגי מעבדים נוספים לאחר המכירה ויכולה לאפשר מצב שבו ניתן לשדרג את המחשב בחנות ברכישה.

זה יכול להוזיל משמעותית את עלויות המלאי, להגדיל את בחירת הקונים ולאפשר שוק שדרוג מעבדים חזק בהרבה, ללא קשר לאיזו חברה יישמה את השינוי הזה.

עצה לאינטל

אם הייתי אינטל, הייתי חושב להחזיר את שוק הדסקטופ למקום שבו היה לי יתרון. יש שני מסלולים שאינם סותרים זה את זה לעשות זאת – במילים אחרות, הם יכולים לעשות את שניהם. אחד מהם יהיה להתמקד באספקת היצע ענן כמו GeForce Go של Nvidia, או Windows 365, המאפשר להם למכור למשתמשים שירות מקיים במקום מחשב שולחני.

הדרך השנייה המעניינת יותר תהיה להפוך את הפלטפורמה להרבה יותר ברת קיימא וקלה יותר לשדרוג מאשר להחליף. תפיסת הכלכלה המעגלית, המתמקדת בשדרוג החומרה במקום בהחלפתה, עדיפה מבחינה אקולוגית מאשר לזרוק ולהחליף את כל המחשב האישי.

אדריכלות מחדש של שולחן העבודה כך (וזה מה ש-IBM ניסתה לעשות עם ה-PCjr) יכולה להיות דרך להפוך את כל תצורת שולחן העבודה של AMD למיושנת. כמובן שאם AMD תעשה את זה קודם, אינטל תידפק במקום.

לבסוף, כשפגשתי לראשונה את מנכ”ל אינטל, פאט גלסינגר, הוא ניסה ליצור את העיצובים העתידיים החדשניים של מחשבים שולחניים, מה שמרמז שהוא מוכן לגרום לשינוי מסוג זה לקרות.

מחשבים מודולריים

באותו נושא של עיצוב מחדש למחשבים שולחניים, הייתה חברה לפני כמה עשורים שאוששה על ידי בכירים לשעבר של חברת PC IBM שניסו לעצב מחדש את המחשב והשרת. העיצוב המחודש של המחשב נראה מדהים והציב את החלקים התפעוליים של המחשב על השולחן ואת החלקים הרועשים אז, כמו ספק הכוח, על הרצפה. העיצוב של השרת היה אפילו יותר מעניין.

התקשר ל שרת ארכיסטרט, היצרן שלה, Panda Project השתמש בטכנולוגיית מטוס אחורי פסיבי שאפשרה להחליף כל חלק בשרת זה ככרטיס. ערכות השבבים, המעבדים והאביזרים הגרפיים (יציאות) היו כולם כרטיסים שניתן היה להחליף כדי להגדיר מחדש את השרת או לעדכן אותו.

לטושיבה היה משהו קצת דומה שנקרא Equus. פרויקט פנדה נכשל מכיוון שלחברה היו בקרות פיננסיות נוראיות ונגמר לה הכסף. Equus נכשל כי לא רק שהמוצר היה יקר יותר, אלא שגם לא היה מאמץ חשוב של קיימות מחשבים אז.

ל-IBM אמנם הייתה מאמץ מודולרי למחשבים בעקבות PCjr, אבל זה לא היה גדול בחלקים אז. אתה חייב להיות חברה כמו AMD, Intel או Qualcomm כדי לבצע שינוי ארכיטקטוני כזה בר ביצוע כלכלית מכיוון שאתה צריך יותר מ-OEM אחד כדי לאמץ אותו כדי להוזיל את עלות החלקים.

כרגע Dell מנסה משהו דומה עם Concept Luna, ניסוי ביצירת מחשב נייד מודולרי באמת.

חשיבות התמונה

בעוד ש-AMD עשויה להיות הבעלים של כתר הביצועים, רובם עדיין מאמינים כי אינטל מתגברת על AMD ואמונה, לא עובדות, מניעות החלטות רכישה. ההחלטות של לקוחות ויצרני OEM כפופות לאמונות הלקוחות. לדוגמה, רק כ-3% מהקונים הארגוניים משתמשים בכלים כמו ה-vPro של אינטל, אבל רוב הלקוחות האלה מאמינים שהם צריכים אותם כדי לעמוד בדרישות vPro ו-AMD Pro.

כעת, אני טוען שאותן חברות שמשתמשות ב-vPro ו-AMD Pro הן בטוחות יותר ויש להן פחות בעיות תפעוליות, מה שמציע שהמוקד של AMD ושל אינטל צריך להיות שיתוף פעולה ושימוש בטכנולוגיה ולא תחרות. זה ישפר את כל המערכת האקולוגית ויפחית את הסיכוי שספק שלישי יוכל להחליף אותם. אבל הטיעון הזה לא זוכה לתמיכה רחבה.

הבעיה התחרותית המתמשכת של AMD היא שאנשים מאמינים כי אינטל מתגברת על AMD. אם היא באמת רוצה להתקדם מול אינטל בעוצמה, AMD חייבת לא רק לעלות על אינטל, אלא גם לשכנע את השוק בעובדה זו.

מסיימים

בניית מחשבים שולחניים זה התחביב שלי וברור שאני מצפה לקבל את החלקים מ-AMD כדי לבנות את יצירת המופת הבאה שלי למחשבים שולחניים. אבל, אני חושב, מאמצי הקיימות הולכים לדחוף יותר ויותר את העיצובים של מחשבים שולחניים ומחשבים ניידים בעתיד. בינתיים, שירותי ענן כמו GeForce Go ו-Windows 365 נשארים העתיד לטווח ארוך עבור ההיצע, ולכן השוק אמור לעבור ציר מרכזי.

מי שיעשה את הציר הזה ראשון עשוי להיות הבעלים של העתיד של שטח המחשב האישי. אפילו קוואלקום מחפשת את אותו עתיד מופרע ובר קיימא. AMD סיימה בחודש שעבר עם הפתרון המוביל למחשבים שולחניים, אך הקרב הזה רחוק מלהסתיים, והצעדים הבאים ש-AMD, אינטל וקוואלקום מבצעות יכולים להגדיר מחדש את עצם המחשב השולחני.

המוצר הטכני של השבוע

מחשב נייד Alienware m17 R5 למשחקים

מחברת הנשיאה הרגילה שלי היא HP Elite Folio, למרות שאני עדיין מחכה לקבל את Dragonfly Folio החדש יותר. זה קל, יש לו חיי סוללה למות, והוא מדהים עבור סרטונים במטוס. עם זאת, הוא לא חזק במיוחד, יש לו בעיות תאימות (מבוסס Qualcomm Snapdragon), ויש לי תסמיני גמילה במסך גדול כשאני נוסע כי אני משתמש בצג של Dell בגודל 49 אינץ’ במשרד שלי.

מבוסס AMD Alienware m17 R5 (דל היא הבעלים של Alienware) היא ללא ספק ההיפך הגמור מהמחשב הנייד הזה. הוא כבד (אספקת הכוח שלו שוקל קרוב למשקל של כל Elite Folio), יש לו עד חמש שעות חיי סוללה (לעומת עד יומיים), ולא תשתמש בזה במושב מאמן במטוס אלא אם כן אתה קטן מאוד.

עם זאת, יש לו ביצועים למות, מסך 17 אינץ’ ומקלדת גדולה (יש לי ידיים גדולות), ובמקום המראה השחור החמקן של Elite Folio, הוא נדלק בצרחות “תסתכל עליי”. עדין זה לא.

באופן מפתיע, בגלל שהייתי מהמר בכסף שזה לא יעבוד, הוא לקח כוח מושבים בכל טיסות יונייטד שלי כדי שאוכל לשחק בו סרטים כל הטיסה. צפייה בסרטים על מסך 17 אינץ’ ולא 14 אינץ’ במטוס זה מדהים.

תצוגת מקלדת למחשב נייד Alienware m17 R5 Gaming

מחשב נייד Alienware m17 R5 Gaming מבט אחורי

מחשב נייד Alienware m17 R5 Gaming בזווית שמאלית

מחשב נייד Alienware m17 R5 למשחקים (קרדיט תמונות: Dell)


בהיותו מבוסס על x86, הוא הפעיל את כל אפליקציות Windows ללא בעיה, והביצועים, אם אתה רוצה לשחק בזמן שאתה בדרכים, הוא יוצא מן הכלל – למרות שמשחקים במטוס הם בעייתיים כי אין מקום לשים עכבר ומשחקים עם משטח עקיבה, אז בשבילי, זה לא מתנע.

התאמה של הלפטופ הפתיעה גם אותי, עם קצת ג’אגלינג בתיק הלפטופ של טומי. אם השתמשתי בשתי רצועות המחשב הנייד, התרגלתי למשקל במהירות מפתיעה. המחשב הנייד הזה יהיה אידיאלי עבור מישהו שעושה עבודה היברידית, לסירוגין בבית או במשרד, או במגוון מיקומים שבהם הם מקבלים שולחן עבודה – שלכולם חייבים להיות כוח AC זמין.

ה-m17 עובד טוב עבור בית ספר או בעסקים קטנים יותר שמאפשרים לעובדים לקבל כל מחשב שהם רוצים, אבל לא בתאגידים שמזעיפים את פניהם לגבי גיימינג באופן כללי, ושהם בדיוק הדברים שמבליטים את המחשב הנייד הזה יוצרים בעיות עם ההנהלה. ברור, בהתחשב בכך שמדובר במחשב גיימינג רציני, סביר להניח שמי שאינו גיימר יעדיף משהו אחר.

אם אתה אוהב להסתובב בבית כדי לצפות בחיות מחמד, ילדים, או סתם לעבוד, ליהנות מסרטים או משחק בפטיו – כל אלה הופכים את המחשב השולחני לפחות פרקטי – המכונה הזו היא מתת משמים.

לסיום, חשבתי שאני הולך לשנוא לקחת את Alienware m17 על הכביש, אבל לא. היה כיף להפתיע לראות את האדם שישב לידי עם “אוי חרא, מה זה לעזאזל?” רגע בכל פעם שהוצאתי אותו מהתרמיל שלי. ה- Alienware m17 התגלה כמדהים – והוא מוצר השבוע שלי.

הדעות המובעות במאמר זה הן של המחבר ואינן משקפות בהכרח את דעותיה של ECT News Network.

פוסטים דומים

Leave a Reply